Coraz bliżej święta, dlatego pragnę się z Wami podzielić sprawdzonymi przepisami, które już od kilku lat goszczą u mnie na świątecznym stole.
Zaczynamy od pierożków z kapustą i grzybami. Tradycyjnie, kilka dni przed wigilią, wraz z rodziną rozpoczynamy produkcję uszek do barszczu oraz ich większej wersji pierogowej. Farsz przygotowujemy wcześniej, potem zabieramy się za wyrabianie ciasta, wycinanie i sklejanie pierogów. Od kilku lat, zamiast tradycyjnego pszennego ciasta, króluje u nas ciasto z mąki gryczanej. Świetna alternatywa dla osób z celiakią i nietolerancją glutenu oraz pszenicy. Mąka gryczana w porównaniu do pszennej, zapewnia dłuższe poczucie sytości, a co najważniejsze posiada bogactwo minerałów m. in. magnez, potas, fosfor, wapń, cynk, żelazo, mangan, miedź. Zawiera również niezbędne dla ludzkiego organizmu aminokwasy: lizyna, leucyna, izoleucyna, tyrozyna, tryptofan, glicyna, arginina, seryna, prolina i inne.
Przepis na ciasto jest uniwersalny, sprawdzi się zarówno do farszu z kapustą i grzybami, owocami, mięsem, szpinakiem…
Składniki na farsz: 1/2 kg kapusty kiszonej (nie kwaszonej), 1/2 kg grzybów lub pieczarek, pieprz, sól, masło klarowane
Przygotowanie farszu:
Kapustę kiszoną odsączyć z wody i posiekać. Grzyby lub pieczarki oczyścić i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Na patelni lub w garnku rozpuścić masło klarowane i wrzucić starte grzyby/pieczarki, poczekać aż woda odparuje i zrobią się miękkie. W oddzielnej patelni lub garnku ponownie roztopić masło klarowane i dodać posiekaną kiszoną kapustę, delikatnie podsmażyć. Gdy pieczarki odparują wodę , należy dodać je do kapusty i dokładnie wymieszać. Farsz przyprawić do smaku pieprzem, solą. Można użyć ziela angielskiego i liści laurowych. Farsz dusić do momentu, kiedy kapusta zmięknie. Gotowy farsz wystudzić i zimny zmielić na maszynce.
Składniki na ciasto: 300g mąki gryczanej, 100g mąki ziemniaczanej, 50ml oliwy z oliwek, sól
Przygotowanie ciasta:
Około 200g mąki gryczanej i 100g mąki ziemniaczanej wsypać do miski. Następnie dodać 1/3 łyżeczki soli, oliwę i całość zalać szklanką wrzątku, jednocześnie mieszając. Gdy trochę przestygnie, wyrobić ciasto rękami. Zagniecione ciasto, odstawić na około 30 minut przykryte folią spożywczą lub ścierką. Na stolnicy rozsypać garść mąki gryczanej i wyrabiać ciasto przez około 1-2 minuty. Następnie rozwałkować na grubość około 2 mm. Szklanką (w przypadku pierogów) lub kieliszkiem (w przypadku uszek) wykroić krążki. Na każdy krążek położyć farsz i dokładnie zlepić brzegi. Wrzucić do wrzącej, osolonej wody. Gotować około minutę od wypłynięcia pierogów na powierzchnię.